BDAR
gdpr

Anykščių rajono moksleivių pažintis su gamtininkais

Data

2021 06 15

Įvertinimas
0
Gintare Grašytė..JPG

Anykščių regioninio parko direkcija drauge su Anykščių Švietimo pagalbos tarnyba pirmosiomis vasaros dienomis pakvietė Anykščių rajono mokyklų moksleivius dalyvauti virtualiame integruotų gamtos ir ugdymo karjerai pamokų cikle „Pažintis su gamtininku“!

Nors moksleiviams mokslo metai jau eina į pabaigą, bet  mokytojų dar laukia nelengvas darbas – suorganizuoti kitokias pamokas, veiklas bei užsiėmimus. Todėl mes, Anykščių regioninio parko direkcija, dar vis dėl galiojančių karantino apribojimų negalėdami aktyviai prisidėti prie rajono mokytojų ir kviesti mokinius keliauti į gamtą, organizuoti žygius, pamokas gamtoje, ekskursijas, nusprendėme pasikviesti žinomus gamtininkus į virtualias pamokas. Nors gamtininkams šiuo metu, vasarą,  yra pats darbymetis, tačiau nei vienas iš mūsų pakviestųjų neatsisakė skirti savo laiko ir pravesti po vieną gamtos pamoką Anykščių krašto moksleiviams. Mums pavyko pristatyti skirtingas profesijas ir suorganizuoti pažintį su 3 gamtininkais – ornitologu, botaniku bei teriologu. Mokinių susidomėjimas tikrai buvo didelis, suskaičiavome, jog iš viso trijų gamtos pamokų ciklą išklausė virš trijų šimtų 1-11 klasių Anykščių rajono moksleivių.

Pačią pirmają gamtos pamoką mums pravedė Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos Metodinio analitinio centro gamtosaugos ekspertas, teriologas Remigijus Karpuška. Lektorius atsakė į daugybę įdomių klausimų moksleiviams, kurie susidomėjo šikšnosparnių gyvenimu, kodėl pradėjo juos tyrinėti, kas įdomiausia, o kas yra sunkiausia mokslininko darbe, pasakojo apie savo naktinio darbo specifiką, rodė nuotraukas. Ir žinoma paminėjo, jog Anykščiuose Remigijus Karpuška būna net keletą kartų per metus. Čia, prie Rubikių ežero paskelbto Natura 2000 teritorija, gyvena jo  tyrinėjimų objektas – saugoma šikšnosparnių rūšis – Kūdrinis pelėausis (Myotis dasycneme).  Ir dar, į Anykščius Remigijus Karpuška atvažiuoja tuomet, kai vasaros pabaigoje visus sukviečiame į „Šikšnosparnių naktį“ Anykščių regioninio parko lankytojų centro kiemelyje.

Antoji gamtos pamoka – apie ornitologiją. Mūsų viešnia, Gintarė Grašytė taip pat šiuo metu dirba Valstybinėje saugomų teritorijų tarnyboje prie Aplinkos ministerijos Metodinio analitinio centro gamtosaugos eksperte. Gintarė Grašytė – mokslų daktarė, specializuojasi į miško paukščių apsaugą, o jos mokslinis objektas – plėšrūs paukščiai. Daugiau kaip 10 metų tyrinėjanti pelėdas, šiuo metu Gintarė vis daugiau laiko skiria ereliams ir rūpinasi jų apsauga. Mokslininkė pasakojo apie lauko darbus, kaip ieško erelių lizdų, kokius prietaisus bei amuniciją naudoja, kodėl reikia saugotis ir kodėl svarbu netrikdyti paukščių. Aišku, didžiausią susidomėjimą moksleiviams kėlė iliustruotas nuotraukomis pasakojimas apie tai, kaip mūsų mokslininkė deda GPS siųstuvus ereliams ir kodėl tas yra daroma.

Trečioji moksleivių pažintis buvo su botanike Adele Baneliene. Adelė yra gamtosaugos specialistė, jau nuo 2018 metų dirba Lietuvos Gamtos fonde projekte, kurio tikslas senų medžių ir su jais susijusių kitų organizmų – vabzdžių, grybų, paukščių – apsauga. Lektorė pristatė ne tik ir savo tyrinėjimų objektą – Niūraspalvį auksavabalį, bet ir papasakojo moksleiviams koks paslaptingas yra augalų pasaulis. Visi  uždavinėjo labai įdomių klausimų botanikei, stebėjosi kiek daug kasdien naudojamų medžiagų yra iš augalų.

Atsisveikindami su mokslininkais galėjome tik pasidžiaugti, jog šios gamtos pamokos vyko ir virtualiai, tačiau mums pavyko suburti  gražų būrį gamtą mylinčio jaunimo.

 

Anykščių regioninio parko vyr. specialistė Rasa Gražienė

Anykščių Švietimo pagalbos tarnybos metodininkė Aina Tumienė

Nuotraukos: iš  ARPD archyvo.