BDAR
gdpr

Anykščių šilelyje jau žydi gražuolės vėjalandės šilagėlės!

Data

2021 04 30

Įvertinimas
0
Silageles_zydi_D_Mart.jpg

Šiais retaisiais, į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą įrašytais augalais tiesiog pasigrožėkime ir saugokime juos! Kviečiame būti atsakingais gamtos mylėtojais ir nepamiršti, kad skinti, kasti ar kitaip žaloti šiuos retuosius augalus griežtai draudžiama!

O mūsų, Anykščių regioninio parko darbuotojų, tikslas surasti kuo daugiau joms tinkamų buveinių ir suregistruoti jas žydinčias mėlynai mėlynai…

 

Lietuvoje aptinkamos dvi šilagėlių rūšys – vėjalandė šilagėlė (Pulsatilla patens (L.) Mill.) ir dažnesnė – pievinė šilagėlė (Pulsatilla pratensis (L.) Mill.).

Vėjalandės šilagėlės – įrašytos į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą. Tai daugiametis, dekoratyvus, vėdryninių šeimos žolinis, 20–45 cm aukščio augalas, stiebas apaugęs tankiais plaukeliais. Žydi balandžio–gegužės mėnesiais violetiniais žiedais. Šilagėlės – sausų, smėlėtų buveinių augalai. Dažniausiai įsikuria sausuose pušynuose, jų pakraščiuose, smiltpievėse, šlaitų pievose. Augalas yra šviesomėgis, todėl geriausiai auga atvirose vietose arba ten, kur yra silpnas pavėsis. Vėjalandė šilagėlė ne tik reta, bet ir pavojinga: visos augalo dalys nuodingos, jos sultys, patekusios ant akių, burnos gleivinės, jautresnės odos, gali sukelti uždegimą.

Informacija ir nuotraukos: Anykščių regioninio parko botanikės-ekologės Dianos Martinavičiūtės