BDAR
gdpr

Gamta – anykštėnų mokinių akimis

Data

2021 04 28

Įvertinimas
0
Varliagyviai-768x568.jpg

Anykščių regioninio parko direkcija jau ketvirtą kartą surengė konferenciją „Mokinių  gamtotyriniai darbai“. Drauge su partneriais – Anykščių r. savivaldybės administracijos Švietimo skyriumi bei Anykščių r. savivaldybės Švietimo pagalbos tarnyba galėjome  nuoširdžiai pasidžiaugti jaunimo iniciatyva tyrinėti savo krašto aplinką, gamtą.

Konferencijos dalyviais galėjo būti 5–10 klasių mokiniai, o komandoje ne daugiau kaip du asmenys, kuriuos lydi mokytojas. Konferencija vyko balandžio 27 d. nuotoliniu būdu per zoom platformą. Buvo pristatyti šeši tiriamieji darbai. Juos, padedant mokytojoms, vykdė moksleiviai iš dviejų mokyklų – Anykščių A. Vienuolio progimnazijos bei Anykščių r. Troškūnų Kazio Inčiūros gimnazijos.

Konferencijos atidarymo metu sveikinimo žodį tarė Anykščių regioninio parko direktorius Kęstutis Šerepka bei Anykščių r. savivaldybės meras, žinomas Anykščių krašto gamtininkas bei  tyrinėtojas Sigutis Obelevičius. Anykščių švietimo pagalbos tarnybos direktorė Vita Abraškevičienė moksleiviams palinkėjo sėkmės ir padėkojo juos parengusiems mokytojams.

Visi drauge paskaičiavome, jog per 4 metus šiai konferencijai „Mokinių gamtotyriniai darbai“ buvo parengti ir pristatyti 33 tiriamieji darbai.

Šįkart pranešimus skaityti pradėjo mažiausieji, Troškūnų K. Inčiūros gimnazijos šeštokė Viltė, kuri pristatė darbą „Visažydės begonijos augimas netręšiant ir tręšiant skirtingomis trąšomis“ (mokyt. Rasytė Gaidienė), Anykščių A. Vienuolio progimnazijos moksleivė šeštokė Kamilė „Bebrų pažeistų medžių tyrimas Šventosios kairiojo kranto sveikatingumo take“ (mokyt. Dalia Keibienė), 2 moksleiviai iš Troškūnų K. Inčiūros gimnazijos Erikas ir Titas pristatė  „Baltijos jūros projekto įgyvendinimą Anykščių r. Troškūnų Kazio Inčiūros gimnazijoje“ (mokyt. Regina Talačkienė).   

Anykščių A. Vienuolio progimnazijos 8-tokė Rusnė skaitė pranešimą „Paukščiai Šeimyniškėlių piliakalnio apylinkėse“ (mokyt. Rasytė Gaidienė), o dvi Troškūnų Kazio Inčiūros gimnazijos aštuntokės Vanesa ir Augustė atliko tyrimą „Natūraliai dažyti kiaušiniai“ (mokyt. Vlada Dovydėnienė).

Vyriausiųjų 9–10 klasių amžiaus grupėje, Vitalija iš Troškūnų Kazio Inčiūros gimnazijos II gimn. kl. perskaitė pranešimą „Aplinkos sąlygų poveikis medžių fenologiniams reiškiniams“ (mokyt. Rasytė Gaidienė).

Skaidrių, nuotraukų, grafikų pagalba pranešėjų pristatytus gamtos tyrimų, biologijos,  žemės ūkio sričių tiriamuosius, taikomuosius ir kūrybinius darbus, stebėjimus, idėjas bei eksperimentus vertino ir komentavo Anykščių rajono savivaldybės meras  Sigutis Obelevičius, Anykščių regioninio parko direktorius Kęstutis Šerepka, Anykščių r. savivaldybės Švietimo skyriaus vyr. specialistė Zita Vilkončienė bei Anykščių regioninio parko botanikė-ekologė Diana Martinavičiūtė.  Renginį moderavo Anykščių Švietimo pagalbos tarnybos metodininkė Aina Tumienė ir Anykščių regioninio parko vyr. specialistė Rasa Gražienė.

Jaunieji gamtos mylėtojai ir tyrinėtojai iš vertinimo komisijos narių sulaukė ir pagyrimų, ir klausimų bei pastabų.  Komisija  teigė, jog norėtų, kad šie ką tik pristatyti gamtos tyrimo darbai būtų tęstiniai. Juk ši konferencija skatina moksleivius ne tik mylėti ir pažinti gamtą, bet labai padeda mokytis ir „iškalbos bei auditorijos valdymo meno“. Net ir nuotoliniu būdu moksleiviai puikiai susitvarkė ir pristatė savo nuveiktus darbus.  Supratome, jog vykdyti fenologinius stebėjimus yra tikrai ilgas ir nuoseklus kasdieninis darbas, taip pat kaip ir vykdyti Baltijos jūros projekto įgyvendinimą Anykščių r. Troškūnų Kazio Inčiūros gimnazijoje. O atliekant bebrų pažeistų medžių tyrimą, laukia iššūkiai – ne tik išmatuoti nugraužtų medžių skersmenį, bet ir sugebėti atskirti medžių rūšis, kol dar medžiai neturi lapų. Sužinojome ir apie natūralias trąšas begonijoms auginti bei kokie gi reti paukščiai apsilanko prie Šeimyniškėlių piliakalnio! Na, o pasiklausę tyrinėtojų iš Troškūnų nusprendėme, jog kitą pavasarį Velykoms kiaušinius dažysime  natūraliais būdais. Nors spalvos ir nebus tokios ryškios, tačiau taip daug ekologiškiau.

Po Konferencijos rezultatų aptarimo pedagogai gaus pažymas už metodinę veiklą, o mokiniai bus apdovanoti padėkomis bei knygomis. Atsisveikindami visi vieningai nutarėme, kad prieš 4 metus gimusi nauja tradicija organizuoti tokį renginį, suburs gražų būrį gamtą mylinčio ir tyrinėjančio jaunimo.

 

Anykščių regioninio parko vyr. specialistė Rasa Gražienė