BDAR
gdpr

Stabulankių geologinis draustinis

Data

2021 05 18

Įvertinimas
0
Stabulankiu_akmuo_2021_m.jpg

Anykščių regioninio parko direkcijai priskirtos nacionalinės saugomos teritorijos. Visos jos yra ne parko teritorijoje ir neturi atskiros administracijos. Gamtos ir kultūros vertybėms išsaugoti išskirta 18 draustinių, kuriems būklės vertinimą atlieka Anykščių regioninio parko direkcijos specialistai. Vienas iš tokių draustinių, kuriam buvo atliktas vertinimas – Stabulankių geologinis draustinis (plotas 7,44 ha).

Draustinis įsteigtas 1988 m. vasario 29 d., Utenos rajono sav., Leliūnų sen., Stabulankių k., siekiant išsaugoti ledyno paliktą riedulyną, smulkiai kalvoto ir dauboto šoninių morenų ruožo kelias gretimas akmeningas pakilumas ir slėnumas. Didžiąją draustinio teritorijos dalį užima Girnapusės miškas, kuriame gausiai pasklidę įvairaus dydžio rieduliai.

1971 m. Lietuvos istorijos institutas, vadovaujant V. Urbanavičiui, tyrinėjo draustinyje esantį Stabulankių akmenį su plokščiadugniu dubeniu. Prie akmens ištyrė 9 m² plotą, buvo tyrinėjama dubenuoto akmens aplinka. Akmuo netaisyklingos trapecijos formos, plokščiu viršumi, 1x1,2 m dydžio. Nustatyta, kad po dubenuotuoju akmeniu taip pat rastas tam tikras akmenų pastovas, o prie akmens aptikta 1,3 m skersmens ir 50 cm gylio  duobės dugne – anglių ir degėsių. Manoma, kad šventvietė šioje vietoje gyvavo jau po oficialaus krikščionybės įvedimo 1387 m.

Nuo 1997 m. Stabulankių akmuo su plokščiadugniu dubeniu paskelbtas Valstybės saugomu.

Stabulankių akmens su plokščiadugniu dubeniu LKS koordinatės: 591544, 6154450.

 

Informacija  ir nuotraukos: turizmo vadybininkės R. Udraitės.

Rieduliai:

             

 

Stabulankių  akmuo 2021 metais

Stabulankių  akmuo 1971 metais. Nuotrauka Vytauto Urbonavičiaus